Αρχείο ημέρας 14 Δεκεμβρίου, 2022

Τροποποίηση καθορισμού προσόντων υποψηφίων για τις Σχολές Λιμενικού

Τροποποίηση της υπ’ αρ. 2421.1/21777/2020/06-4-2020 κοινής απόφασης των Υπουργών
Παιδείας και Θρησκευμάτων και Ναυτιλίας και Νησιωτικής Πολιτικής «Καθορισμός των προσό-
ντων, των προϋποθέσεων, των κατηγοριών των υποψηφίων, των κωλυμάτων κατάταξης και των
διαδικασιών για την εισαγωγή στις Σχολές Δοκίμων Σημαιοφόρων Λ.Σ.-ΕΛ.ΑΚΤ. και Δοκίμων Λιμενοφυλάκων

Ολόκληρη η απόφαση εδώ…

Πρόγραμμα: “Ενεργοποιώντας δυνάμεις απέναντι στις μεταβάσεις: προσωπική ανάπτυξη με θετικό πρόσημο …”

Yλοποίηση σεμιναρίου το οποίο αποτελεί ετήσια επικαιροποίηση γνώσεων στην επιστήμη της συμβουλευτικής σταδιοδρομίας και του επαγγελματικού προσανατολισμού ανάλογα με τα σύγχρονα επιστημονικά δεδομένα και τις ανάγκες για επιπρόσθετη επιστημονική γνώση.

Το πρόγραμμα απευθύνεται σε συμβούλους επαγγελματικού προσανατολισμού & σταδιοδρομίας, εργαζόμενους στον τομέα της εκπαίδευσης εφήβων και ενηλίκων ή/και με ευάλωτες κοινωνικές ομάδες ή/και στο χώρο της ψυχικής υγείας, που ενδιαφέρονται να ειδικευθούν σε νέες προσεγγίσεις, να τις αξιοποιήσουν στο χώρο εργασίας τους και να ενισχύσουν τις επαγγελματικές τους δεξιότητες.

Το εκπαιδευτικό πρόγραμμα υλοποιείται από το ΚΕ.ΔΙ.ΒΙ.Μ του Ε.Κ.Π.Α. στο διάστημα από 27 Ιανουαρίου έως και 11 Φεβρουαρίου 2023 και περιλαμβάνει δύο σύγχρονες εξ αποστάσεως συνεδρίες (Σάββατο 04/02/2023 και Σάββατο 11/02/2023). Επίσης το πρόγραμμα αξιοποιεί τη μέθοδο της Ασύγχρονης Εξ Αποστάσεως Εκπαίδευσης μέσω εκπαιδευτικής πλατφόρμας του Ε.Κ.Π.Α., όπου οι συμμετέχοντες θα έχουν πρόσβαση σε πρωτότυπο, ειδικά διαμορφωμένο, εκπαιδευτικό υλικό.

Αναγνωρίζοντας τις ειδικές κοινωνικές συνθήκες που έχουν διαταράξει την κανονικότητα τόσο στον χώρο της εργασίας όσο και της καθημερινής ζωής μας εδώ και αρκετούς μήνες το κόστος του προγράμματος είναι ιδιαίτερα χαμηλό, όπως και πέρσι, ενώ υπάρχει εκπτωτική πολιτική.

Για τη διεξαγωγή του επιμορφωτικού προγράμματος ακολουθούνται οι αρχές της εκπαίδευσης επαγγελματιών στις μεταμοντέρνες προσεγγίσεις επαγγελματικής ανάπτυξης (ενεργή συμμετοχή και βιωματικός τρόπος μάθησης, σύνδεση έρευνας, εκπαίδευσης και πρακτικής εφαρμογής, διαμόρφωση ενός πλαισίου προθυμίας και ικανότητας συνεργασίας μεταξύ των εμπλεκομένων).

Επειδή στόχος της εκπαίδευσης στη σύγχρονη συμβουλευτική σταδιοδρομίας και τον επαγγελματικό προσανατολισμό είναι η προετοιμασία των επαγγελματιών συμβούλων για συλλογικά έργα, παρακαλούμε όπως κοινοποιήσετε το παρόν μήνυμα σε πιθανούς ενδιαφερόμενους προκειμένου όλοι όσοι συμμετέχουν στον ευρύτερο τομέα του προσανατολισμού να αποτελούν μέρος ενός μεγάλου έργου στήριξης των ατόμων που ενδιαφέρονται να χτίσουν τη ζωή τους και τη σταδιοδρομία τους.

Στους συμμετέχοντες θα χορηγηθεί βεβαίωση παρακολούθησης από το ΚΕ.ΔΙ.ΒΙ.Μ του Ε.Κ.Π.Α..

Λόγω της φύσης και του περιεχομένου του σεμιναρίου, οι θέσεις είναι περιορισμένες. Συγκεκριμένα, οι συμμετοχές στο πρόγραμμα δεν θα υπερβούν τις τριάντα (30) και για το λόγο αυτό θα τηρηθεί σειρά προτεραιότητας στις εγγραφές.

Περισσότερες πληροφορίες για το σεμινάριο μπορούν να αντληθούν από το επισυναπτόμενο έγγραφο ή στη διεύθυνση που ακολουθεί:

Οι ενδιαφερόμενοι μπορούν να δηλώσουν συμμετοχή συμπληρώνοντας τη φόρμα αίτησης συμμετοχής του προγράμματος, στη διεύθυνση: