Αρχική » ΕΠΙΚΑΙΡΟΤΗΤΑ » Διαδικτυακή Επιμορφωτική Ημερίδα Σχολικού Επαγγελματικού Προσανατολισμού

Διαδικτυακή Επιμορφωτική Ημερίδα Σχολικού Επαγγελματικού Προσανατολισμού

Διοργάνωση Διαδικτυακής Επιμορφωτικής Ημερίδας για την Εφαρμογή του Σχολικού Επαγγελματικού Προσανατολισμού στο πλαίσιο των Εργαστηρίων Δεξιοτήτων

Το Υπουργείο Παιδείας και Θρησκευμάτων, σε συνεργασία με το Ινστιτούτο Εκπαιδευτικής Πολιτικής (Ι.Ε.Π.) και τον Εθνικό Οργανισμό Πιστοποίησης Προσόντων και Επαγγελματικού Προσανατολισμού (ΕΟΠΠΕΠ), διοργανώνει την Τετάρτη 23 Νοεμβρίου 2022, από τις 09:00 έως τις 13:45, ημερίδα με θέμα: «Εφαρμογή του Σχολικού Επαγγελματικού Προσανατολισμού στο πλαίσιο των Εργαστηρίων Δεξιοτήτων», που θα διεξαχθεί μέσω της πλατφόρμας τηλεδιασκέψεων Webex και απευθύνεται:

• στους/στις Υπεύθυνους ΣΕΠ των ΔΔΕ
  • στους/στις Προϊσταμένους/-ες Εκπαιδευτικών Θεμάτων των ΔΔΕ,

Η ημερίδα διαρθρώνεται στις ακόλουθες θεματικές ενότητες:

• Η παιδαγωγική λειτουργία του Σ.Ε.Π.
  • Ιχνηλάτηση Σχολικών και Εργασιακών διαδρομών μέσω Παρατηρητηρίου Μετάβασης.
  • Η Συμβουλευτική Σταδιοδρομία Επαγγελματικού Προσανατολισμού (ΣυΕΠ) στην υπηρεσία της ευημερίας. Από την αυτογνωσία στην διαφάνεια των προσόντων κάθε μαθητή/-τριας.
  • Ο θεσμός του Σ.Ε.Π.
  • Τα εργαστήρια Δεξιοτήτων στην υποχρεωτική εκπαίδευση.
  • Ο Σ.Ε.Π. στα εργαστήρια Δεξιοτήτων.

Την παρουσίαση των ανωτέρω θεματικών ενοτήτων θα ακολουθήσουν βιωματικά εργαστήρια για τον σχεδιασμό προγραμμάτων ανάπτυξης δεξιοτήτων Σ.Ε.Π. στο πλαίσιο των Εργαστηρίων Δεξιοτήτων.

Για τη συμμετοχή τους στην ημερίδα οι Υπεύθυνοι Σ.Ε.Π. και οι Προϊστάμενοι/-ες Εκπαιδευτικών Θεμάτων των Διευθύνσεων Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης θα πρέπει να ακολουθήσουν τον σύνδεσμο Εδώ…